پرسشنامه استاندارد سنجش رفتار اطلاعاتی

هدف: ارزيابي ابعاد مختلف رفتار اطلاعاتی (نیاز اطلاعاتی، رفتار اطلاع ­یابی، رفتار اطلاع­ جویی، مواجهه با اطلاعات، اجتناب از اطلاعات و استفاده از اطلاعات)

تعداد سوال: 94

تعداد بعد: 6

شیوه نمره گذاری: دارد

روایی و پایایی: دارد

منبع: دارد

نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 4900 تومان

خرید فایل

هدف: بررسی عوامل موثر بر همکاری دانشگاه و صنعت (عوامل مالی، عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل آموزشی، عوامل مدیریتی، عوامل ساختاری)

پرسشنامه استاندارد سنجش رفتار اطلاعاتی

توجه: با توجه به اینکه اغلب محصولات این سایت حاصل تلاش های بدون وقفه تیم ترم آخر می باشد، هر گونه کپی برداری از مطالب سایت به صورت جدی پیگرد قانونی خواهد داشت.

 

تعریف رفتار اطلاعاتی

رفتار اطلاعاتی[1] به‌عنوان یک فعالیت روزمره و حیاتی برای همۀ انسان­ها، به توانایی برای یافتن، گردآوری، سازماندهی و استفاده از اطلاعات اطلاق می­شود. «اسپینک»[2] (2010) رفتار اطلاعاتی را هستۀ ظرفیت انسانی می­داند که ساختاری برای یادگیری و کنترل محیط پیرامون انسان فراهم می­کند. «گیری»[3] (2004) انگیزۀ انسان برای کنترل محیط خویش را عاملی مهم در شکل­گیری رفتار اطلاعاتی انسان به‌عنوان یک الزام برای حیات بشر می­داند. از آنجا که انسان جزئی اساسی در تعامل بازیابی اطلاعات است، فرایند طراحی، توسعه و ارزیابی نظام‌های بازیابی اطلاعات نیز مستلزم آگاهی از نیازهای بشر و رفتارهای وی برای دستیابی به اطلاعات است.

با توجه به اهمیت شناسایی و تحلیل رفتار اطلاعاتی انسان و از آنجا که ناتوانی در اندازه­گیری آن در راه توسعة علمی رشتۀ علم اطلاعات همانند یک مانع و محدودیت عمل می­کند، نیاز به مقیاس سنجشیِ دقیق و مناسب، ضروری است. مقیاس سنجش رفتار اطلاعاتی، یک ابزارِ اندازه­گیریِ کمّی است که توانایی فرد را در تشخیص نیاز اطلاعاتی، میزان موفقیت در کسب هدفمندانۀ اطلاعات، میزان کسب اطلاعات در تعامل با نظام‌های اطلاع‌رسانیِ دستی یا نظام­های مبتنی‌ بر رایانه (وب جهان­گستر)، میزان اطلاع­یابی فرد در مواجهه با اطلاعات، میزان اجتناب آگاهانۀ فرد در برخورد با اطلاعات و میزان استفادۀ او را از اطلاعات اندازه­گیری کند.

4 پاسخ به پرسشنامه استاندارد سنجش رفتار اطلاعاتی

  1. احمد رسولی گفت:

    من از سایت ترم آخر خیلی راضیم مرسی

  2. الیسا کریمی گفت:

    مرسی بابت پرسشنامه های عالیتون تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *