پرسشنامه موانع موثر بر مراقبت استاندارد از تراکئوستومی از دیدگاه پرستاران (موسی زاده ساری و همکاران، 1394)

هدف: ارزیابی موانع مؤثر بر مراقبت استاندارد از تراکئوستومی از دیدگاه پرستاران (موانع فردي، موانع مربوط به بیمار، موانع مدیریتی)

تعداد سوال: 28

تعداد بعد: 3

شیوه نمره گذاری: دارد
تفسیر: دارد

روایی و پایایی: دارد

منبع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 3900 تومان

خرید فایل

Desc (1)

تراکئوستومی : عبارت است از بازکردن تراشه از قسمت قدامی در ناحیه گردن و ارتباط دادن فضای تراشه با بیرون توسط کانول فلزی یا پلاستیکی.

اندیکاسیونهای تراکئوستومی:

1- صدمه به حنجره در اثر تروما

2- نیاز به تهویه مکانیکی دراز مدت

3- تخلیه ترشحات حجیم از راههای تنفسی و پاک سازی موثرتر ترشحات

4- پیشگیری از آسپیره ترشحات دهان و معده به راههای هوائی

5- اختلالات دائمی راه هوایی فوقانی نظیر سرطان حنجره

6- انسداد راههای هوایی

7- کاهش فضای مرده تنفسی و مقاومت راه هوایی ( تراکئوستومی می تواند میزان فضای مرده دهان، هیپوفارنکس و تراشه از 150           سی سی به 80-50 سی سی برساند و در نتیجه تهویه تنفسی را بهبود بخشد)

– مزایای لوله تراکئوستومی نسبت به لوله های تراشه : 1- راحت تر بودن بیمار و پاک سازی موثرتر ترشحات. 2- بیمار می تواند براحتی از طریق دهان غذا بخورد.

لوله های تراکئوستومی در اندازه ها و جنس های مختلفی است دارای یک قسمت بیرونی با دو بال طرفی است که توسط باند به دور گردن فیکس می شود. نزدیک انتهای لوله یک کاف قرار دارد که هنگام باد شدن با تراشه مماس می شود و به این ترتیب می توان به بیمار تنفس با فشار مثبت داد. همچنین کاف باد شده از آسپیراسیون مواد بداخل تراشه جلوگیری می کند.

– لوله های تراکئوستومی فلزی دو جداره می باشد و یک لوله داخلی در داخل لوله اصلی قرارمی گیرد تا چنانچه ترشحات در داخل آن گیر کرد بتوان ان را براحتی خارج و پس از شستشو مجدد در محل اصلی خود قرار داد و همچنین دارای یک ما ندرن با انتهای زیتونی شکل می باشد تا در هنگام جایگذاری بتوان آن را براحتی  در تراشه قرار داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *