پرسشنامه بررسی تأثیر اجرای تسهیم شغل در ایجاد توازن بین كار و زندگی كاركنان (ایران نژاد پاریزی و همکاران، 1392)

هدف: بررسی تأثیر اجرای تسهیم شغل در ایجاد توازن بین كار و زندگی كاركنان (رضايت شغلي، انگيزش شغلي، استرس شغلي و كيفيت زندگي)

تعداد سوال: 28
تعداد بعد: 4
شیوه نمره گذاری: دارد
روایی و پایایی: دارد
منبع: دارد 
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 4900 تومان

خرید فایل

Desc (1)

پرسشنامه بررسی تأثیر اجرای تسهیم شغل در ایجاد توازن بین كار و زندگی كاركنان (ایران نژاد پاریزی و همکاران، 1392)

توجه: با توجه به اینکه اغلب محصولات این سایت حاصل تلاش های بدون وقفه تیم ترم آخر می باشد، هر گونه کپی برداری از مطالب سایت به صورت جدی پیگرد قانونی خواهد داشت.

کی از استراتژی‌هایی که امروزه سازمان‌ها به منظور کمک به کارکنان تمام‌وقت برای حل تعارضات زمانی بین کار و خانواده ارائه می‌کنند، الگو‌های کاری منعطف است. (ال. شارپ، هرمسن و بیلینگز، 2002) الگو‌های منعطف کاری، روشی برای حفظ کارکنان ارزشمند و جلوگیری از هزینه‌های استخدام و آموزش غیر‌ضروری است. شواهد تجربی یکی از شرکت‌های معتبر (3) که طی یک دوره زمانی ده ساله جمع‌آوری شده‌اند، نشان می‌دهند که برنامه کاری منعطف منتج به نیروی کار متعهد‌تر و بهره‌ور‌تر شده است. (شلی(4) ، 2009: 4)

رایج‌ترین الگوهای کاري منعطف شامل ساعات شناور (که طي آن کارکنان ساعات آغاز و پايان کار خود را مشخص مي‌کنند)، هفته‌هاي کاري فشرده (5) (که در آن به‌طور مثال کارمند 4 روز کار کرده و سپس يک روز کاري را تعطيل مي‌کند)، ارتباط تلفني يا دورکاری (6) (که در آن کارکنان کار خود را در منزل يا سايت مجزايي انجام مي‌دهند) و روش‌هاي کاري پاره‌وقت داوطلبانه خصوصاً تسهيم شغل (تقسيم شغل با شخص ديگري) است. اين‌گونه برنامه‌ريزي‌هاي کاري براي بسياري از کارکنان، خصوصاً افرادي که مسئوليت نگهداري از يک خانواده را بر عهده دارند، از جذابيت بالايي برخوردار است. یکی از برنامه‌های کاری منعطف پیچیده، تسهیم شغل است.

تسهیم شغل به عنوان یک روش جدید برنامه‌ریزی کاری می‌تواند به عنوان راه‌حلی برای مشکلات کارکنان در نظر گرفته شود. اين روش اجازه مي دهد که دو يا چند نفر يک کار 40 ساعت در هفته (کار تمام‌وقت) را بين خود تقسيم کنند. بنابراين به‌طور مثال بایستی يکي از افراد کار را از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر و فرد ديگر از ساعت 1 تا 5 بعد از ظهر انجام دهد و يا اين‌که هر يک از افراد روزهاي مشخصي را به صورت تمام‌وقت کار کنند. (قلی‌پور و همکاران، 1388: 4) به عبارت ديگر در اين روش دو نفر يا بيشتر، داوطلبانه روي يک کار تمام‌وقت کار مي‌کنند و در تمام حقوق، سود و … آن سهيم هستند. هر يک از اين افراد قرارداد مستقلي با کارفرما داشته و حقوق و مزاياي مشخص دارد.

معمولاً شغل بر اساس فعاليت يا زمان و بر حسب نياز‌هاي خود شاغل و شاغلين، به روش‌هاي مختلف تقسيم می‌شود. بسته به نيازمندي‌هاي واقعي شغل، تسهيم‌کنندگان آن مي‌توانند از جنس، سن و نسل‌هاي مختلف باشند. ممکن است که يک فرد سالم با فردي معلول و يا فردي جوان با فرد مسن‌تر و يا يک زن و مرد و يا افرادي از مليت‌هاي متفاوت، در کار با هم مشارکت کنند و نوع مشارکت بسته به نوع شغل ممکن است در مسئوليت‌ها يا در زمان کار باشد. هم‌چنين يک دوره زماني هم‌پوشانی هم به منظور تعامل بين مشارکت‌کننده‌ها و بحث و تبادل نظر آن‌ها در رابطه با شغل‌شان، در نظر گرفته مي‌شود. (برانین (7)، 2004: 3- 2)

اگرچه ممکن است (به علت به‌کارگیری دو نفر در یک پست) شرکت‌ها مزایا را به صورت دوبله و 120 درصد حقوق را پرداخت کنند، اما کارفرمایان تسهیم شغل را یک سود خالص می‌دانند؛ چراکه می‌توانند از مزایای زمان و انرژی‌ای که در کارکنان مولدی سرمایه‌گذاری شده و در غیر این‌صورت شرکت را ترک می‌کردند، استفاده کنند. (شروین(8) و استرمن(9) ، 2002: 85)

    به‌طور کلي تسهيم شغل به خاطر فرصت‌هاي برابر کاري که در اختيار افراد قرار مي‌دهد، باعث افزايش انگيزش افراد و در نتيجه افزايش بهره‌وري ايشان مي‌گردد. دلايل مختلفي براي تأييد ادعاي افزايش بهره‌وري در صورت افزايش تسهيم شغل وجود دارد. از جمله اين دلايل مي‌توان به افزايش انعطاف‌پذيري، نگهداري پرسنل مجرب، استفاده از گستره وسيع‌تري از مهارت‌هاي کاري و افزايش انگيزش و تعهد افراد اشاره کرد. در مجموع مي‌توان چنين نتيجه گرفت که تسهيم شغل در مقايسه با کار تمام‌وقت، باعث مي‌شود که کارکنان در طي ساعات کاري، پر‌انرژي‌تر و خلاق‌تر عمل کنند. (هریس(10)، 1997: 30) به نظر می‌آید یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تسهیم شغل داشتن فرصت زمانی کیفی در محل کار و زمان کمی در منزل است. (فریمن(11)، 2009: 65)

این نوع اشتغال، به عنوان یک گزینه بهتر بین بیکاری و اشتغال تمام‌وقت برای زنان مطرح شده است؛ زیرا مشاغل مزبور دارای این ویژگی‌اند که زنان به شکل بهتری می‌توانند بین کار در منزل و کار در بازار تعادل و توازن برقرار کنند. (امینی و حجازی آزاد، 1388: 2)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *